Bine ati venit la Facultatea Constructii de Masini - Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca

Contact

Facultatea Construcții de Mașini
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105, 400641 Cluj-Napoca

Decanat: Tel. 0264-401 611
Secretariat: Tel. 0264-401782 sau 0264-401612
 
 
 

Centre de Cercetare

Facultatea Construcții de Mașini are opt centre de cercetare acreditate şi șase laboratoare de cercetare în următoarele domenii: Rapid prototyping, tehnologii moderne de fabricaţie, tehnologii neconvenţionale şi fabricaţie inovativă, simulare şi testare pentru roboţi industriali, analiza în deformarea plastică a tablelor metalice, micro şi nano-sisteme, mecanică avansată, ingineria şi management-ul inovării, management-ul calităţii în ingineria industrială şi asistenţa medicală, producţia digitală, modelare şi simulare, management-ul informaţiei în sistemele robotice şi elemente de realitate virtuală.

 

 

Structuri de cercetare în Facultatea Construcții de Mașini:

 

 

Centrul National de Cercetare pentru Fabricatie Rapida Inovativa

Director: Prof.dr.ing. Petru Berce
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401659
E-mail: Petru.Berce@tcm.utcluj.ro

 
Structuri conexe:

  • Laboratorul de Cercetare pentru Optimizarea Proceselor Tehnologice
  • Laboratorul de Cercetare pentru Tehonologii Neconven ionale si Fabrica ie Competitiva
  • Laboratorul de Cercetare pentru Fabrica ie Rapida a Prototipurilor

 

 

Centrul de Cercetare in Tehnologia Deformarii Plastice a Tablelor

Director: Prof.dr.ing. Dorel Bababic
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca , Tel: 0264-401731
E-mail: Dorel.Banabic@tcm.utcluj.ro

 

 

Centrul de Cercetare în Ingineria şi Managementul Inovării

Director: Prof.dr.ing.dr.ec.ing. Stelian Brad
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca , Tel: 0264-401766
E-mail: Stelian.Brad@muri.utcluj.ro

 

 

Centrul de Cercetare pentru Simulare si Testare Roboti Industriali

Director: Prof.dr.ing. Doina Pisla
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca , Tel: 0264-401684
E-mail: Doina.Pisla@mep.utcluj.ro

 

 

Centrul de Cercetare in Inginerie Sisteme Mecanice

Director prof. dr. ing. Felicia Sucală
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca , Tel: 0264-401668
E-mail: mailto:Felicia.Sucala@omt.utcluj.ro

 

 

Centrul de Cercetari in Management pentru Sustenabilitate Organizationala

Director: Prof.dr.ing.ec. Laura Bacali
Adresa: str. Dorobantilor nr. 71-73, sala A
400609 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401275, 0264-401772 Fax: 0264-595488
E-mail: Laura.Bacali@mis.utcluj.ro
 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Optimizarea Proceselor Tehnologice

Coordonator: Prof.dr.ing. Mircea Ancau
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105 sala G14-19
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401740
E-mail: Mircea.Ancau@tcm.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Tehonologii Neconventionale si Fabricatie Competitiva

Coordonator: Prof.dr.ing. Nicolae Balc
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105 sala G14-19
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401 614 Fax: 0264 415653
E-mail: nicolae.balc@tcm.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Fabricatie Rapida a Prototipurilor

Coordonator: Prof.dr.ing. Petru Berce
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401659
E-mail: Petru.Berce@tcm.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Fabricatia Pieselor din Materiale Competitive

Coordonator: Prof.dr.ing. Horaţiu Iancău
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401709
E-mail: Iancau.Horatiu@tcm.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Acustica, Mecanica Aplicata si CAD

Coordonator: Prof.dr.ing. Diana Ioana Popescu
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401783
E-mail: Diana.Popescu@mep.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de Cercetare pentru Masuratori, Modelare si Simulare in Vibratii si Acustica

Coordonator: Prof.dr.ing. Iulian Lupea
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401691
E-mail: iulian.lupea@mep.utcluj.ro

 

 

Colectivul de Cercetare in Inginerie Mecanica Avansata

Coordonator: Prof.dr.ing. Mariana Arghir
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401657
E-mail: Mariana.Arghir@mep.utcluj.ro

 

 

Centrul de cercetare Dassault Systemes Solutions

Director: Prof.dr.ing. Daniela Popescu
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641, Cluj-Napoca
E-mail: Daniela.Popescu@muri.utcluj.ro

 

 

Centrul de cercetare interuniversitara in Management si Ingineria Calitatii

Director: Prof.dr.ing. Sorin Popescu
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641, Cluj-Napoca
E-mail: Sorin.Popescu@muri.utcluj.ro

 

 

Laboratorul de MICRO_NANO Sisteme

Director: Prof.dr.ing. Marius PUSTAN
Adresa: B-dul Muncii nr. 103-105
400641 Cluj-Napoca, Tel: 0264-401665
E-mail: marius.pustan@omt.utcluj.ro

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter